Informujeme veřejnosto moderních metodách léčby ledvinových onemocnění

Hovězí steak na medu a bylinkové brambory se sýrem

Recepty pro dialyzované pacienty

Postup

 1. Brambory omyjeme, oloupeme, nakrájíme na výseče a necháme louhovat doporučený počet hodin.* Brambory slijeme a dáme vařit s libečkem v nové vodě. Po uvaření do měkka je zbavíme přebytečné vody a osušíme.
 2. Troubu předehřejeme na 200 °C. Maso necháme 10–15 min. odležet při pokojové teplotě. Připravíme si malý pekáček na dopečení steaku a na brambory zapékácí mísu s víkem. Tu vytřeme olejem. V malé misce rozetřeme čerstvý sýr s nasekanou pažitkou. Na pánvi s olejem osmahneme na drobno pokrájenou cibuli a přidáme k ní uvařené brambory. Chvíli společně restujeme a poté směs vsypeme do zapékací mísy, ve které ke směsi přimícháme i čerstvý bylinkový sýr. Příklopíme a necháme zapéct cca 15 min.
 1. Rozpálíme pánev a vložíme do ní maso. Nesolíme ani jinak nekořeníme, abychom neztratili zbytečně šťávu. Z obou stran zprudka opečeme zhruba 3 min., aby se maso zatáhlo. Poté vložíme do pekáče, posypeme hoblinkami čerstvého másla a přelijeme medem. Necháme dopéct.
 2. Pro zvýraznění chuti lze před tepelnou přípravou maso potřít olejem se směsí jemně sekaných čerstvých bylinek, jogurtu, medu a citronové šťávy. Dochutit můžeme také čerstvě namletým pepřem.

*Při zvýšené hladině draslíku v krvi, dle doporučení nutričního terapeuta

Ingredience (1 porce)

 • 100 g hovězí svíčkové nebo roštěnce nebo kýty
 • 10 g másla
 • 5 g medu
 • čerstvě mletý pepř
 • 200 g louhovaných* brambor
 • snítka libečku
 • 10 ml řepkového oleje (5 ml na vytření zapékací mísy)
 • 30 g cibule
 • 15 g pažitky
 • 20 g čerstvého sýra

Nutriční hodnoty celého pokrmu

Energie

Bílkoviny

Tuky

Sacharidy

Draslík

Vápník

Fosfor

Sodík

2338 kJ

29,1 g

31,7 g

49,8 g

1219 mg

75 mg

258 mg

928 mg

Louhováním brambor dochází ke snížení množství draslíku až o 50%, tudíž dojde k významnému snížení obashu draslíku v pokrmu (cca 768 mg).

Mohu zařazovat koření a bylinky, když jsem dialyzovaný?

Pro zvýraznění chuti je možné zařazovat různé druhy koření i při dialýze. Při přípravě pokrmů mějte vždy na paměti, že takové koření či bylinky mohou obsahovat draslík a fosfor. Zvláště nevhodné jsou z tohoto důvodu různé kořenicí směsi a dochucovadla, např. polévkové koření, grilovací koření, pikantní omáčky – některé obsahují až 500 mg fosforu.

Doporučuje se zařazovat čerstvé (nebo mražené) zelené natě a bylinky, jako např. kopr, petrželka, libeček, oregano, saturejka, pažitka, estragon, řeřicha, majoránka, máta, meduňka, bazalka aj. Jsou vhodné pro zvýraznění chutí sladkých (např. máta) a slaných pokrmů.

Ideální na dochucení mas, ryb, do salátů, těstovin, pomazánek atd.

„Vytvořeno za podpory společnosti Sanofi ve spolupráci s Mgr. Miroslavou Matějkovou, DiS., nutriční terapeutkou, VFN Praha.

Recepty byly přepočítány s využitím programu Nutriservis Profesional.“

Logo Sanofi Renal